تبلیغات
حجاب تاج بندگی - حفظ عفّت زن در رابطه با تداخل میان نامحرم1

حجاب تاج بندگی

بعضی ها اعتقاد‌‌ دارند که زن باید در خانه بماند و اجازه فعالیت در بیرون را ندارد، از آن طرف هم عدّه ای حسّاسیّتی از خود در رابطه با اختلاط میان زن و مرد نشان نمی‌دهند. به نظر شما نظر اسلام در این باره چیست؟

به طور مسلم، ‌‌‌‌‌‌‌حبس زن در خانه درست نیست و همچنین اختلاط زن هم درست نیست.
حدیثی از حضرت فاطمه(س) صادر شده که پیامبراکرم(ص)، هنگام شنیدن این حدیث سه بار فرمودند؛ «فداها أبُوها. پدرش فدایش باد!»
حضرت فاطمه(س) در پاسخ به این سوال پیامبر(ص) که برای زن چه چیز بهترین است؟ فرمودند: «أن لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال»
بهترین حالت برای زن عفیف و مسلمان این است که مردی او را نبیند و نه او مردی را ببیند.[1]


منظور این است که حیا و عفت در کلّیه امور مربوط به زن است تا از تمام مراتبی که زنان خودشان را برای مردهای بیگانه بیارایند و  بنمایانند دوری کنند و این که با مردان تداخل نداشته باشند.

یکی از مواردی که ما را در درک هر چه بیشتر این حدیث راهنمایی می‌کند، جایی است که کوری وارد شدند. حضرت زهرا(س) سریع بلند شدند و حریم گرفتند، به طوری که پیامبر(ص) فرمودند: «دخترم،او که نابیناست و نمی بیند. ایشان فرمودند:درست است که او مرا نمی بیند،اما بوی مرا استشمام می‌کند.»[2]

باید مساله عفّت و همینطور تداخل بین زن و مرد رعایت شود، مثل این نباشد که با افراد نامحرم مثل برادر خودش شوخی و صحبت کند یا بعضی از خانم‌ها وقتی به مغازه می‌روند بعضی از زینتهایشان پیدا است. این برخلاف عفّت یک زن است همچنین برخلاف غیرت آقایان است. امّا واقعا چرا بعضی از آقایان اجازه اینگونه خودنمایی نادرست همسرانشان را می‌دهند، البته اینگونه برخورد، یا این ممانعت در واقع معنایش حبس نیست، بلکه حفظ حرمت، کرامت،ایمان و شأن زن است.

پی نوشت‌ها:
[1] بحار،ج43،روایت 48،باب 3
[2]بحار،ج43،روایت 16،باب4

برچسب ها: اختلاط، اختلاط زن و مرد، زن عفیف، حفظ حرمت زن، افراد نامحرم، فعالیت اجتماعی، شان زن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 14 دی 1392 توسط : هوازاده