تبلیغات
حجاب تاج بندگی - غریزه‌ای به نام خودنمایی و تبرّج

حجاب تاج بندگی

اصل غریزه تبرّج به زنان اختصاص دارد، به طوریکه این تبرّج یا خودنمایی یکی از ویژگی‌های مهم آن‌هاست.
قرآن کریم در آیه از آیات حجاب می‌فرماید: «غَیر مُتبرجّاتٍ بِزینة. زنان (در برابر نامحرمان) با زینت‌ها و آرایش‌هایشان خودنمایی نکنند.[نور/60]
در این آیه و آیات دیگری مثل؛ آیه33 سوره احزاب، تنها زنان را از تبرّج و خودنمایی در برابر نامحرم نهی کرده است.
و امّا در مورد تبرّج مردان، چیزی گفته نشده است. چه بسا به همین دلیل باشد که پوشش و حجاب برای زنان واجب شده است.
شاید این غریزه در واقع برای این است که جنس مذکر به جنس مونث تمایل پیدا کند. تا در نهایت زمینه‌های ازدواج برای آن‌ دو فراهم شود.

در اسلام این غریزه باید چگونه مورد توجه و پرورش قرار بگیرد؟

این غریزه مثل سایر غریزه‌ها باید کنترل و مدیریت شود؛ یعنی باید از کم‌خواهی و زیاده خواهی نسبت به این غریزه پرهیز شود؛ چون اگر کنترل نشود ممکن است زیان بخش باشد و سلامت او را به خطر بیندازد.

در دین اسلام برای این غریزه حد و حدودی تعیین شده است. در روایات دستوراتی برای زیبا شدن زنان داده شده است.به عنوان نمونه؛ پیامبراکرم(ص)، پس از اینکه به همه زنان، چه شوهردار  و چه بدون شوهر، دستور می‌دهد که مدام خضاب کنند و دست و صورت خود را به حنا و رنگ‌های زیبا آرایش کنند. می‌فرماید: «امّا زنان شوهردار برای شوهرانشان زینت کنند و امّا زنان بدون شوهر، به این دلیل خضاب کنند که دستشان شبیه دست مردان نشود(و لطیف و زیبا بماند)»

نتیجه زیاده خواهی در غریزه تبرج و خودنمایی:

اگر به غریزه خودنمایی و تبرّج بی‌توجهی شود و یا بیش از اندازه و خارج از محدوده‌ی حجاب باشد، اثرات زیان بخشی را به همراه می‌آورد و سلامت روح و روان زن را به خطر می‌اندازد.

پوشش و حجاب برای زن در اسلام، به این دلیل است که حجاب و پوشش نقش اساسی در تعادل سازی، این غریزه برای زن و عامل مهمّی برای جلوگیری از اضطراب‌های روحی و روانی اوست.

وقتی که زن با پوشش و آرایش نامناسب پیش مردان نامحرم ظاهر می‌شود، مسلما برخی، خوششان می‌آید و به ظاهر او را تحسین می کنند. به همین دلیل است که آن‌ها مدام سعی می‌کنند که ظاهر خود را طوری قرار دهند که بیشتر مورد پسند آن‌ عدّه قرار بگیرند.
این گونه زنان و دختران برای اینکه زیباتر شوند، هر روز به فکر وقت صرف کردن برای آرایش و مدل لباس خود هستند، در نهایت اگر این طور پیش روند چه بسا ناراحتی‌های روحی و روانی زیادی در آینده نزدیک برای آن‌ها ایجاد کند.

برچسب ها: تبرج، خودنمایی، خودآرایی، سلامت روان، خضاب، حجاب، آرایش،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 دی 1392 توسط : هوازاده