تبلیغات
حجاب تاج بندگی - اسلام و مُدگرایی1

حجاب تاج بندگی

به خود رسیدن یا همان خودآرایی بخشی از حس زیبایی است، که علاوه بر این که برای روح و روان افراد موثر است، بلکه باعث می‌شود افراد به روحیه‌ی تعالی و رشد در جامعه برسند.
بر عکس ژولیدگی و به خود نرسیدن چون با سرشت انسان هماهنگی ندارد، کم کم اثرات منفی در روح و روان به جای می‌گذارد.


زندگانی اولیای خدا همیشه با این فکر نادرست افراد ناآگاه که پرهیز از خودآرایی و ژولیدگی را یکی از دلایل رهایی از بند نفس و بی‌توجّهی به ارزش‌های دنیا به حساب می‌آورند، به طور جدّی برخورد کرده است.

امام علی(علیه‌السلام) می فرماید: «التَّجَمُّلَ مِن أخلاقِ المُؤمِنین. خودآرایی از ویژگی‌های خاص انسان‌های مؤمن است.»[1]
در راهنمایی پیشوایان دین اسلام درباره خودآرایی سفارش بسیار شده است. منظور از خودآرایی، لباس تمیز، شانه کردن موی سر و صورت، خوشبو کردن خود، نظافت بدن و غیره است.

در اسلام علاوه برخودآرایی که سفارش شده است این امر را تنها به زینت ظاهر منحصر نکرده، بلکه آراستن به فضیلت‌های معنوی که زمینه ساز خوشبختی و کمال او هستند مهم‌تر می‌داند.
در واقع اسلام می‌خواهد این را بگوید؛ که تنها به زیبایی ظاهری جسم و محیط زندگی خود نپردازید، بلکه به میانه روی بر اخلاق و فضیلت های معنوی و روحی هم تاکید می‌کند.

امام علی(علیه‌السلام) می فرماید: «زینةُ البَواطن أجملُ مِن زینةِ الظَّواهر. زینت درونی از زینت ظاهر بسیار زیباتر است.»[2]
هر چند که اسلام در رابطه با خودآرایی سفارش زیادی کرده است، ولی برای اینکه از جنبه‌های منفی زیاده خواهی و کم خواهی در امر خودآرایی و مدگرایی در امان بماند حد و حدودی را تعیین کرده است از جمله اینکه؛ وسیله خود آرایی یا محیط آرایی حلال باشد و تمام جنبه‌های شرعی رعایت شود، از خودنمایی به دور باشد، به گونه‌ای نباشد که زمینه‌های تحریک دیگران را فراهم کند و طوری نباشد که از تقلید کورکورانه سرچشمه گرفته باشد.
در واقع اسلام خودآرایی را منع نمی‌کند، بلکه به روشی عاقلانه و منطقی بر آن تأکید و سفارش می‌کند و در واقع همیشه و در همه جا و در هر صورتی زیاده خواهی و کم‌خواهی در هر چیزی را منع می‌کند.


پی‌نوشت‌ها:
[1].شرح غرر و در آمدی، ج 1، ص 307، حدیث 1175
[2]. همان، ج 4، ص 117، ح5503
برچسب ها: مد، مدگرایی، تجمل، خودآرایی، زینت درونی، زینت ظاهری، اسلام و مُدگرایی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 26 مهر 1392 توسط : هوازاده