تبلیغات
حجاب تاج بندگی - حیا

حجاب تاج بندگی

مهم‌ترین نشانه‌های حیا، عفّت در کلام، عفّت در راه رفتن و عفّت در اختلاط با نامحرم است.
عفّت و حیا جایگاه بسیار مهمی در رسیدن انسان به رشد و تعالی دارد.

 امام علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «مَن لَم یَعط نَفسُهُ شهوتَها أصابَ رشدَه. کسی که به خواسته نفسش تن ندهد، موجب رشد آن شده است.»[1] و همین‌طور عفّت و حیا در سازش میان زوج‌ها تاثیر گذار است.

عفّت و حیا، باعث حفظ و بالا رفتن موقعیت و شخصیت زن و تمایل مرد به سوی زن می‌شود.

حیای زن در مقابل مردان نامحرم ارزش زیادی دارد، به همان اندازه که حیای زن باعث بالا رفتن سطح سازش زوج‌ها می‌شود، داشتن حیایی ناعاقلانه میان زن و شوهر موجب ناسازگاری آن‌ها نیز می‌شود.

برای جا انداختن مطلب حدیثی از امام صادق(علیه‌السلام) که می فرماید: «بهترین زنان شما کسی است که چون با همسرش خلوت کند، جامه حیا از خود برکند و چون بپوشد و همراه او شود، زره حیا را بر تن کند.»

امام بهترین زن را کسی معرفی می‌کند که وقتی لباس می‌پوشد و از خانه بیرون می‌رود، لباسی از عفّت و حیا بپوشد؛ یعنی وقتی که با متانت و حیا قدم بر می‌دارد، توجّه افراد نامحرم و هرزه را به خود جلب نکند، ولی در تنهایی با شوهر، هر گونه ظریف‌کاری و عشوه‌گری و ناز کردن برای زن مجاز و خوب است.

زنی که در زمان تنهایی با شوهرش، از زبان خوش و حرکاتی شیرین استفاده می‌کند، زنی فهیم است. آنچه که زن را در کنار بهترین زنان مسلمان قرار می‌دهد، این است که بتواند این دو حالت را در خود حفظ کند. زن باید لباس عفّت و حیای خود را بشناسد و هر یک را در جای خود بپوشد.

پی‌نوشت‌:
[1].
جهاد النفس، ح 213
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 24 آبان 1392 توسط : هوازاده