تبلیغات
حجاب تاج بندگی - حجاب، مختص زن‌ها است یا مختص آقایان؟

حجاب تاج بندگیحجاب جوانب زیادی دارد؛ یکی از جنبه‌های آن جنبه‌ی روانی است و با این جنبه به بهداشت روانی جامعه کمک می‌کند. یکی از جنبه دیگر باعث می‌شود که روابط افراد خانواده استوار و باعث می‌شود تا رابطه میان زن و شوهر صمیمی شود.


زن و مرد از جهاتی با هم مساوی‌اند؛ مثل 1. آفرینش آنها از یک ذات است 2. از نظر ازدواج، بدست آوردن علم، تربیت و ... 

امّا از جهاتی دیگر با هم تفاوت دارند؛ 1. در واقع پوشش خاص مختص زن‌هاست و برای آقایان تا حدّی لازم است.

دلایل اینکه پوشش بیشتر برای زن است؛ به این خاطر است که ویژگی‌های خاصی در زن‌ها است؛ چون زن نشانه زیبایی و مرد نشانه شیفتگی است. در واقع به زن گفته می‌شود که خود را در معرض خودنمایی و نمایش قرار نده و این گفته به مرد اطلاق نمی‌شود.

در اسلام امر به پوشش مختص زنان است، در واقع برای این است که زن به عزّت و احترام برسد و با این پوشش از رفتارهای  افرادی که دارای خُلقیات و رفتارهای بی‌قید و بند هستند در امان بمانند.

بنابراین، هر چند که به آقایان مثل؛ خانم‌ها نسبت به پوشش آن‌ها دستور داده نشده، ولی باید در بیرون از خانه از نگاه کردن و چشم چرانی، خود را حفظ کنند.

آیات حجاب، برای اوّلین بار برای مردان آمده است. اوّلین امر مربوط به رعایت حریم خانه‌ی دیگران است که امر می‌کند به این که هر کس که بخواهد وارد خانه‌ی دیگری شود، اجازه بگیرد و بر صاحب خانه سلام کند و باز می‌فرماید: «ای پیامبر، به مردان مؤمن بگو دیدگان خود را فرو بندند دامن‌های خود را حفظ کنند که برای آن‌ها موجب پاکی و طهارت بیشتر روح و جسم است، به درستی که خدا به آنچه می‌سازند آگاه است.» [نور/30]
همانطور که در آیه بالا گفته شده است، اوّلین آیه دستور به مردان است. در آیه‌ی شریفه که بر پیامبر نازل شده، حجاب ظاهری است یعنی که به نامحرم نگاه نکنند و نه اینکه خود را در معرض نگاه دیگران قرار بدهند. این آیه حکم حجاب برای مردان را بیان می‌کند.

در آیه 31 سوره نور می‌فرماید: «به زنان مؤمن بگو که دیدگان خود را فرو پوشند و دامان خود را حفظ کنند و زینت‌های خود را آشکار نکنند، مگر زینت های ظاهری» مثل بیانی است که برای آقایان  فرموده شده است؛ یعنی زنان باید خود را از نامحرم و نگاه کردن به اندام زنان دیگر که ممنوع است را چشم پوششی و دامان خود را هم حفظ كنند و اندام و پیکر خود را مورد نمایش نا محرمان و نگاه های زنان دیگر قرار ندهد.
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 آبان 1392 توسط : هوازاده