تبلیغات
حجاب تاج بندگی - چگونه کودکان خود را به حجاب علاقه‌مند کنیم؟

حجاب تاج بندگی

یکی از دغدغه‌های مادران این است که چگونه می‌شود دخترانمان با حجاب، آشنایی پیدا کنند؟

از نظر مراجع تقلید رعایت حجاب دختران، از سن نه سالگی لازم است، امّا برای شروع مراعات
کردن حجاب دیر است.

دختری که قبل از سن تکلیف، هر لباسی را می‌پوشید وقتی که به سن تکلیف می‌رسد، مسلما
برای او سخت است که حجاب و پوشش کامل را رعایت کند، پس باید او را کم کم با حجاب آشنا
کرد؛ مثلا در سن شش و هفت سالگی لباس‌هایی که پوشش بهتری دارند را انتخاب کنند و
یا دامن کوتاه  نپوشند و برای اینکه یاد بگیرند که موهایشان نباید بیرون بیاید، می‌توان از
 روسری‌های که کوتاه هستند و یا از کلاه استفاده کنند.

در واقع حجابی را مادران برای دخترانشان انتخاب کنند که دست و پا گیر آن‌ها نباشد. باید دقت شود برای اینکه کودک به رعایت حجاب عادت کند، باید مسئله مهمی مثل؛ حجاب را به صورت یک جا و فشرده برای او عملی نکنیم؛ بلکه باید با مهربانی و محبت و ملایمت او را به رعایت حجاب دعوت کنیم.

کودکانی که سن پایینی(زیر نه سال) دارند، رفتار دیگران بر روی آن‌ها تاثیر می گذارد. اگر حجاب مادر، خواهر، خاله و دیگر اقوام و دوستان و آشنایان نزدیک درست باشد، می‌تواند زمینه‌ای برای قبول کردن پوشش مناسب  از سوی کودکانمان باشد و همینطور بیان حُسن‌ها و فایده‌های حجاب و همچنین بیان خشنودی خداوند و همینطور ضررهای بی‌حجابی و بدحجابی به فرزندان، می‌تواند مادران را در بدست آوردن یک نتیجه‌ی خوب کمک کند.

یک روش دیگر اینکه از آیه‌های که در قرآن در رابطه با پوشش و حجاب آمده است را برای کودکان به اندازه‌ی فهمشان توضیح دهیم و از بهترین زنان اسلام و زنان پاکی که در قرآن آمده است آنان را به عنوان الگو برای آن‌ها معرفی کنیم.

وقتی دختران به سن تکلیف می‌رسند، برای آن‌ها بلوغ جسمانی هم اتفاق می‌افتد. در واقع دختران در چنین سنّی بیشتر از جهت جسمی خودش را کشف می‌کند و به فکر نشان دادن زیبایی‌هایش می پردازد.

والدین  باید بدانند برای این گونه رفتارهای فرزندشان، لازم است شرایط آن‌ها را درک کنند؛ او را محدود نکنند، شور و هیجان کودکی او را در نظر بگیرند؛ تا با این کار دختربچّه متوجّه شود که حجاب زیبایی او را دو چندان می‌کند و باعث کم شدن زیبایش نمی‌شود.

یکی دیگر از راه حل‌ها؛ این است که والدین برای خرید چادر یا لباس از او هم نظر بخواهند. در حجابش سعی کنند آنچه که دوست دارد( البته پوشش او باید اسلامی باشد) انجام دهد و هیچ وقت فرزندشان را در انتخاب لباس ،سلیقه‌ی خود را به او تحمیل نکنند.

در آخر هم، والدین برای اینکه فرزندانشان تشویق به حجاب شوند، برای او هدیه بگیرند، گر چه کوچک.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 20 دی 1392 توسط : هوازاده