تبلیغات
حجاب تاج بندگی - ماهواره و تاثیرات آن بر جوانان ایرانی

حجاب تاج بندگی

حدودا در دهه 1960 در کشورهای غربی مد و استفاده از انواع مدها به صورت جدی بوجود آمد و همین امر اثرات مثبت و منفی را بر جوامع مختلف در جهان را بوجود آورد و از آن سال به بعد، رسیدگی به ظواهر و نوع لباس و آرایش به صورت مد به طور جدی رشد یافت و در این میان شرکت‌های بزرگ مارک داری مشغول به کار در زمینه‌های پوشاک و محصولات آرایشی پرداختند.

امّا از دهه 1990 به بعد علاوه بر از هم پاشیده شدن شوروی و اتمام نظام دو گانه، گسترش مهمی در زمینه‌ی فرهنگ صورت گرفت و آن بوجود آمدن ماهواره بود.

با آمدن ماهواره مرزهای سیاسی از بین رفت و جهان را با فرهنگ‌های متفاوتی به هم ربط داد و باعث تغیراتی در جوامع شد، البته تغییر، خصوصیتی است که در تمام فرهنگ‌ها است، امّا میزان و راه و روش تغییر از یک فرهنگ به فرهنگی دیگر و از یک زمان به زمان دیگر متفاوت است.

ورود ماهواره به ایران:
از وقتی که ماهواره به منازل ایرانیان راه یافت، استقبال و توجّه مخاطبان به برنامه‌های آن روز به روز افزایش یافت. در آغاز چون شبکه‌های فارسی زبان کم بود، شبکه‌های خارجی بیشتر مورد توجّه مخاطبان قرار می‌گرفت، امّا بعد از مدتی با افزایش شبکه‌های فارسی و کم شدن سختگیری‌ها در رابطه با استفاده از آن، این ماهواره به طور گسترده‌ای به منازل ایرانیان ورود پیدا کرد.
و باید در نظر داشت که به دلیل جوان بودن جمعیت کشور ما، این پدیده بر جوانان بر نوع نگرش و دید به مسایل سیاسی، در زمینه مد لباس و آرایش آن‌ها تغییراتی را بوجود آورد.

این مسئله تغییر نگرش جوانان در زمینه نوع لباس و آرایش آن‌ها ما را به این نکته وا می‌دارد که الگوهای جمعی در حال ضعیف شدن هستند و فرد گرایی در حال رشد است. در جامعه بخاطر سامان یافتن مسئله اقتصادی مردم، ابراز وجود کردن در میان جوانان نسبت به هم، آن را به یک ارزش تبدیل کرده است و پیوسته در حال رشد است و یکی دیگر از دلایل در رابطه با این موضوع علاوه بر بهبود اقتصادی، افزایش روز به روز ماهواره در میان خانواده‌ها است.

باید توجّه داشت که نفوذ غرب به صورتی است که فرهنگشان را آرام آرام و به تدریج وارد فرهنگ کشور ما می‌کنند و باید مدیران فرهنگی جامعه فکری خلاقانه و درست برای کم شدن اثرات منفی برنامه‌های ماهواره اغاز کنند. باید در نظر داشت که در دوره‌ای که زندگی می‌کنیم، دوره‌ی جهش ارتباطات است و نمی‌توان جلوی ارسال موج‌های ماهواره و انتقال آموزه‌ها و هنجارهای بیگانگان را در میان خانوادها  گرفت، امّا می‌شود مبانی هنجاری خود در رسانه‌ها را به مقابله با تهاجم فرهنگی بیگانگان بپردازیم. مثلا؛ شبکه‌هایی ایجاد شوند که نوع پوشش و مدهای ایرانی و اسلامی را نشان دهند و با این کار اثرات منفی بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای کاهش یابد. زمانی که جوانان ما برنامه‌هایی را که علاقه دارند با کیفیت خوب و در شبکه‌های تلویزیون ملی نگاه کنند مسلما تعداد مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای کم می‌شود.
برچسب ها: ماهواره، مد، فرهنگ، ورود ماهواره، جوانان ایرانی، شبکه هایی فارسی زبان، نفوذ غرب،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 18 اسفند 1392 توسط : هوازاده